Jeszcze do niedawna większość budynków była ogrzewana w sposób znany od lat. Najczęściej występowało ogrzewanie centralne doprowadzane przez miasto do osiedli. Popularne były również piece centralne, które stojąc w piwnicach budynków pozwalały na ogrzanie całego domostwa przy pomocy paleniska rozprowadzającego rurami ciepłą wodę do poszczególnych pomieszczeń. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, odkryto o wiele ciekawsze i skuteczniejsze metody ogrzewania nieruchomości.
Jedną z nowych koncepcji w tej dziedzinie jest ogrzewanie podłogowe. Dobrze znane zagranicą, dopiero od kilku lat jest dostępne także w polskich domach. Może ono przyjmować dwie formy. W pierwszym wypadku działanie ogrzewania opiera się na wodzie przepływającej przez ułożone w pętle rury preizolowane. Podczas takiego przepływu, woda ogrzewa podłoże, dzięki czemu w całym lokum jest równomiernie rozprowadzane powietrze o wyższej temperaturze. Drugim typem ogrzewania podłogowego jest to elektryczne. W tej instalacji ciepło przepływa przez specjalistyczne kable prowadzone pod podłogą domu.
Choć montaż ogrzewania elektrycznego jest mniej skomplikowany i tańszy od tego wodnego, to jednak sama eksploatacja nie zawsze okazuje się ekonomiczna. Mimo tego, wiele osób wybiera je, choćby ze względu na prostszą obsługę ograniczającą się do włączenia całej instalacji. Natomiast ogrzewanie wodne wymaga bardziej czasochłonnego instalowania, jednak kwota jego użytkowania jest z reguły niższa. Mimo tego, niektórym wadzi sposób obsługi takim ogrzewaniem. Żeby woda była ciepła, należy ją ogrzać, a do tego potrzebny jest wkład naszej pracy. Bez względu jednak na konkretny rodzaj ogrzewania podłogowego, otrzymujemy nie tylko komfort w postaci cieplejszych wnętrz, ale również większą estetykę wynikającą z braku grzejników podokiennych.